Podsumowanie I semestru 2014/2015 w ZSO

Półmetek roku szkolnego już za nami, zatem czas na podsumowanie efektów wytężonej pracy uczniów i nauczycieli. Jak zawsze, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nasielsku , godnie reprezentowali swoją szkołę i miasto, osiągając wiele sukcesów, zdobywając nagrody i wyróżnienia w różnorodnych konkursach i projektach. Wszelkie działania i podejmowane wysiłki miały i mają na celu uatrakcyjnienie życia szkolnego oraz zagospodarowanie uczniom wolnego czasu. Wszystko to rozpoczęło się wraz z inauguracją nowego roku szkolnego 2014/2015. Wtedy to nasza pani Dyrektor Danuta Białorucka powitała nas serdecznie, dzięki czemu wróciliśmy do swoich obowiązków w przyjemnej atmosferze, pełni motywacji . Po wdrożeniu się w obowiązki nadszedł czas na ślubowanie klas pierwszych. Była to niezwykle ważna uroczystość, która stanowiła pierwszy etap integracji nowo przybyłych uczniów z resztą społeczności szkolnej.

Październik był dla nas czasem równie intensywnym, gdyż wspólnie obchodziliśmy takie uroczystości jak Dzień Edukacji Narodowej, święto naszych wspaniałych nauczycieli czy Dzień Papieski, poświęcony Janowi Pawłowi II, niezmiennie bliskiemu ludziom na całym świecie. Na tym jednak nie koniec wydarzeń, które miały miejsce w owym miesiącu. Dnia 28 października gościliśmy bowiem 55 przedstawicieli społeczności żydowskiej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Izraela. Głównym celem ich wizyty było odwiedzenie Nasielska i zapoznanie się bliżej z miejscem, w którym kiedyś żyli ich przodkowie. Mieliśmy niebywałą okazję odbyć indywidualne rozmowy z poszczególnymi osobami z tej grupy, co było dla nas niezapomnianym doświadczeniem, które ciągle miło wspominamy. Niedługo potem obchodziliśmy również bardzo ciekawe i wywołujące niekiedy liczne kontrowersje święto, a mianowicie Halloweeen. Wszyscy ochoczo włączyliśmy się do wspólnej zabawy, przygotowując pomysłowe kostiumy. Nie mogę pominąć sportowych sukcesów naszej placówki. Uczniowie zajęli wysokie miejsca w biegach przełajowych w Chrcynnie, do świadczy tylko o szerokich horyzontach i zdolnościach moich koleżanek i kolegów 🙂 O prawdziwości tych słów świadczyć może chociażby kolejny projekt, którego się podjęliśmy, czyli przygotowanie programu artystycznego z okazji inauguracji nowego roku szkolnego Uniwersytetu III Wieku.

Listopad był miesiącem równie pracowitym. Nasza młodzież odniosła sukces w Turnieju Wiedzy o Regionalnym Programie Operacyjnym. Doszliśmy do finałowego etapu konkursu i dzielnie walczyliśmy o utrzymanie dotychczasowej świetnej passy. Warto wspomnieć, iż tak, jak co roku, w naszej gminie i w naszej szkole celebrowaliśmy 96 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W dniach 10 i 11 listopada odbyły się uroczystości gminne, w których aktywnie uczestniczyliśmy. W szkole uroczysty apel odbył się 12 listopada. Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz wszyscy uczniowie mieli przypięte kokardy narodowe podkreślając w ten sposób rangę święta, a klasa III LO przygotowała część artystyczną. Innym projektem, do którego przystąpiła nasza młodzież był Konkurs Wiedzy o Mediach zorganizowany przez Instytut Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas pierwszego etapu uczestnicy zobowiązani zostali do napisania eseju, nagrania filmu, lub fotoreportażu na jeden z pięciu tematów. Spośród wszystkich chętnych w każdym województwie wyłoniono tylko po 100 prac. Wśród zwycięzców z woj. mazowieckiego znalazło się czterech uczniów naszej szkoły, co napawa nas ogromną dumą. W szkole natomiast odbył się I etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Do II etapu zakwalifikowało się pięcioro uczniów klas gimnazjalnych i pięcioro uczniów klas licealnych.

Grudzień upłynął nam w atmosferze iście świątecznej. Przeprowadzony został międzyszkolny konkurs na najlepsze kartki i ozdoby świąteczne. Wiele osób ochoczo wzięło w nim udział, gdyż jak już wspomniałam, artystyczne zdolności nie są naszym uczniom obce 😉 Ponadto, tradycyjnie już przed udaniem się na zasłużoną przerwę świąteczną, w ramach zajęć z wychowawcą odbyły się wigilię klasowe oraz jasełka połączone z koncertem kolęd i pastorałek. Dzięki temu rozstaliśmy się na ten krótki czas jeszcze bardziej serdeczniej 🙂 Ostatnim, nader istotnym wydarzeniem, już po powrocie do szkolnych zajęć, w którym wzięliśmy udział była uroczysta Gala programu Szkoła Dialogu, związana ze wspomnianym wcześniej przeze mnie projektem o tematyce żydowskiej. Na początku rozmawialiśmy z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zajmują się poszerzaniem wiedzy o społeczności żydowskiej. Następnie grupa wybranych uczniów udzielała informacji mediom na temat realizowanego projektu w ramach programu. W trakcie trwania Gali odebraliśmy certyfikat „Szkoły Dialogu”. Wszyscy byliśmy bardzo usatysfakcjonowani tym wyróżnieniem.  Jestem przekonana, że to nie ostatni projekt, w którym wzięliśmy udział 🙂

Podsumowując pierwsze półrocze w naszej szkole, uważam z całą stanowczością, iż obfitowało ono w niezwykłe, ciekawe wydarzenia. Cała społeczność szkolna była zaangażowana w rozmaite zadania, które rozwijały nasze pasje i zainteresowania. Co więcej, nadchodzące miesiące zapowiadają się równie interesująco. Już nie możemy się ich doczekać 🙂

Uczennica klasy II LO

Małgorzata Dąbrowska