Nauka języka ukraińskiego – dzień pierwszy

Mimo trwania wakacji, grupa uczniów pod opieką p. Małgorzaty Marciniak oraz p. Magdaleny Janiszewskiej odwiedza naszą  szkołę po to, by przygotować się na przyjazd grupy młodzieży z Ukrainy. To dla nas niezwykłe wydarzenie, ponieważ 10 września oficjalnie rozpocznie się w murach naszego liceum projekt „Segregacja jest OK, lecz upcykling to nasz cel!”.  Ukraińscy przyjaciele odwiedzą nas, by dowiedzieć się na czym polega segregacja i upcykling, ponieważ w ich kraju ten temat jest jeszcze mało znany.

Nasze wakacyjne przygotowania to głównie dialog w sprawie przygotowywania zajęć, warsztatów czy dyskotek, ale też burze mózgów, odnajdowanie sposobów na powtórne wykorzystanie starych, często nikomu niepotrzebnych rzeczy.

28 sierpnia spotkaliśmy się na pierwszych zajęciach nauki języka ukraińskiego, które prowadzi dla nas pani Rusłana Dzilińska. Na pierwszej lekcji poznaliśmy podstawowe zwroty takie jak …[dobryj djen], co znaczy dzień dobry, …[priwit], czyli cześć ale też … [łaskawo prosimy do stolu] – zapraszamy do stołu  czy … [bud laska] czyli proszę. Okazało się, że wiele wyrażeń w ukraińskim jest podobne do tych występujących naszym rodzimym języku, a zajęcia pozwalały w dość prosty, przyjemny, a przede wszystkim radosny! sposób je przyswoić. Nauczyliśmy się również jak w poprawny sposób przedstawić się nowym kolegom i koleżankom. …[mene zwut’ Natalia, a jake wasze im’ja?].

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”189″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]