Cyberprzemoc oraz odpowiedzialność karna za popełnione czyny

15 grudnia naszą szkołę odwiedziła policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim Pani asp. Aneta Fabisiak – Wydurska. Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz odpowiedzialność karna za popełnione czyny.

Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjantka wyjaśniła, co oznacza określenie „czyn karalny”, omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego. Wyjaśniła również takie tajemnicze pojęcia jak „pasterstwo”, „stalking”, nękanie, zastraszenie czy przestępstwo. Młodzież zapozna została z tematem hejtu w Internecie oraz niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest uwodzenie nieletnich przez Internet zwane potocznie „groomingiem”.

Funkcjonariuszka podała liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się również jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Uświadomiła zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

Mamy nadzieje, że uczestnictwo w tego typu wydarzeniach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.